KONOPLJA
Hrvatsko ime: KONOPLJA
Latinsko ime: Cannabis sativa L.
Narodni nazivi: Konopljika, Marihuana, kanabis.
Konoplja je poznata i po nazivima: kanabis (latinski), gandža (indijski), marihuana (španjolski naziv iz Meksika), trava, marica (žargonski), itd.
Opis biljke:
Konoplja je jednogodišnja zeljasta biljka. Ima uspravnu stabljiku i prstasto razdijeljene listove. Stabljika doseže visinu od 2 metra. Konoplja je dvodomna biljka. Ženske jedinke su veće i nose brojne neugledne cvjetove u skupinama poput klasova. Muške jedinke su manje i tvore cvatove u obliku metlice.
Plodovi su sitni, jednosjemeni oraščići. Obično se pod nazivom industrijska konoplja podrazumijeva konoplja koja se upotrebljava za proizvodnju tkanina, dok se pod indijskom konopljom podrazumijevaju ženske biljke koje se uživaju zbog opojnog djelovanja.
Stanište:
Konoplja raste kao samonikla biljka, ali se također već nekoliko tisuća godina uzgaja širom planete, što je rezultiralo izuzetnom varijabilnošću vrste.
Postoje tri varijante iste botaničke vrste: Cannabis sativa, koja je uzgajana u Europi, Cannabis indica, biljka donesena iz Indije, i Cannabis ruderalis, biljka samonikla u jugoistočnim dijelovima centralne Azije.
Za lijek se koriste listovi i sjeme.
Ljekovito djelovanje:
Konoplja se kao lijek upotrebljava preko 5000 godina. U Kini konoplju od davnina spominju kao biljku koja može biti djelotvorna u liječenju malarije i konstipacije. Danas se u medicini konoplja najčešće upotrebljava kao lijek protiv stresa, gubitka apetita, mučnine izazvane kemoterapijom, radi ublažavanja posljedica teških bolesti, itd. U cijeloj povijesti ljudskog roda nije zabilježena niti jedna smrt koja bi se mogla pripisati kanabisu. Naše društvo kažnjava konoplju ali dozvoljava uporabu ubojica: duhana i alkohola.
Zaista je nevjerojatno na koliko bolesti marihuana djeluje pozitivno. Marihuana nije zlo niti je opasna droga. Biljka je koja svojom konzumacijom ima puno korisnih učinaka, te nije samo za rekreacijsku upotrebu. Može biti i lijek. Znate li da mnogi farmaceutski pripravci imaju THC kao sastojak. THC (tetrahidrokanabinoid) je aktivna supstanca marihuane. No kada je upakirana u bočicu i skupo naplaćena onda je legalna. Kada je zapalite ili pojedete onda je ilegalna.
Koristi se u liječenju žutice i drugih bolesti jetre,teškog zatvora i kroničnog reumatizma.
Indijska konoplja (marihuana):
Indijska konoplja sadrži visok udio THC-a. Koliko god da je THC kontroverzan, mnoga istraživanja dokazuju njegov terapeutski značaj. Istraživanja pokazuju da se THC može koristiti u liječenju:
raka i AIDS-a
glaukoma
multiple skleroze
Parkinsonove ili Alzheimerove bolesti
anoreksije
autoimunih bolesti
epilepsije
astme
psihičkih poremećaja
Važnu ulogu igra oboljelima od raka jer ublažava bolove i sprečava širenje tumora.
Znanstvenici sa sveučilišta u Tel Avivu su otkrili da stariji kronični bolesnici koji koriste marihuanu u medicinske svrhe doživaljavaju ne samo smanjenje boli već i napredak u fizičkom, emocionalnom i kognitivnom zdravlju. Istraživanje je provedeno na 19 stanovnika staračkog doma Hadarim u Izraelu, starosne dobi između 69 i 101, a patili su od raznih medicinskih stanja, uključujući bol, spazam mišića, drhtanje i nedostatak apetita.
Sudionici su koristili medicinsku marihuanu (kanabis) u obliku dima, pare, ulja ili praha tri puta na dan. Tijekom godine, praćena su fizička poboljšanja sudionika kao i faktori poboljšanja kvalitete života, kao što je raspoloženje i sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti.
Uživalačka upotreba konoplje:
Uživalačka upotreba konoplje:
Laka droga koja lagano vodi do propasti tijela i duha, uvriježena je karakteristika najprostranjenijeg smotuljka na svijetu.
No, dolazi do promijene poimanja štetnosti ove lake droge. Depresija, zatupljenost uma, podloga za druge ovisnosti o drogama, samo su neke posljedica na koje se upozoravaju konzumenti diljem svijeta i kojima se zastrašuju svi drugi.
O uživalačkoj ili rekreativnoj upotrebi konoplje se govori onda kada se ona upotrebljava zbog njenih opojnih djelovanja a ne, na primjer, radi proizvodnje vlakana ili liječenja.
Konoplja se najčešće uživa putem pušenja, i to cvjetovi ženske biljke. Ručno smotana cigareta od konoplje se naziva džoint, buksna ili sprava. Nakon duže i učestale rekreativne upotrebe konoplje može se javiti psihička ovisnost.
Ima li industrijska konoplja omamljujuće djelovanje?
Sjeme industrijske konoplje sadrži male količine THC-a.
Konopljino se vlakno i zrno, za razliku od hašišne ili indijske konoplje, ne mogu zloupotrebljavati za proizvodnju droge zbog niskog sadržaja psihoaktivne komponente (THC).
Niska koncentracija THC-a (0,3%) u industrijskoj konoplji omogućava sasvim legalnu upotrebu zrna i ulja konoplje.
Sjemenke i ulje konoplje možete pronaći u trgovinama zdrave hrane.
Duhovna upotreba konoplje:
O duhovnoj upotrebi konoplje se govori onda kada se ova biljka koristi u religiji u ritualne svrhe. Konoplja ima dugu povijest ritualne upotrebe u mnogim kultovima i religijama širom svijeta.
U Indiji se upotrebljava već vjekovima u čast boga Šive.
Rastafarijanci je smatraju svetom biljkom, a njeno uživanje vjerskim činom.
U islamu su je koristili derviški (sufi) redovi. Neki povjesničari smatraju da je upotrebljavana i u judaizmu i ranom kršćanstvu.
Zamislite biljku koja može zadovoljiti sve ljudske potrebe.
Biljku koja se može koristiti kao hrana, lijek, energent, odjeća, građevinski materijal, čak i stočna hrana.
Sve je to moguće zahvaljujući svima nama poznatoj "tabu" biljci – konoplji, znanoj i kao kanabis, marihuana i trava.
Njeno vlakno, sjeme i ulje su od velike koristi i ljekovitosti.
Indijska konoplja je ona koja se koristi kao droga i ima jak psihoaktivni učinak. No njezina navodna štetnost predmet je mnogih rasprava.
KONOPLJA - CVAT
Povijest konoplje:
Konoplja se smatra prvom biljkom koju je čovjek ikad zasadio.
Konoplja (Cannabis sativa L.) je korištena u Kini prije najmanje 10 000 godina. Konopljina ljekovitost poznata je tisućljećima. U drevnom kineskom medicinskom zapisu navedena je kao biljka koja ima vrhunsko ljekovito djelovanje.
No bilo je poznato i djelovanje kolačića s konopljom koji izazivaju "opuštenost i veselje" (grčki liječnik Galen, 200. godina).
Plinije Stariji kao i još neki autori spominju korištenje konoplje za suzbijanje bolova.
Konoplja je bila toliko značajna da je bila uzrok borbe Rima i Kartage koji su se borili za prevlast nad tržištem konoplje.
U povijesti se od nje izrađivao papir, kvalitetna posteljina, odjeća, užad, čak i oružje.
Od iznimne važnosti je bila za brodski promet zbog izrade jedara. Konoplja je sve do prošlog stoljeća bila vrlo uspješna kultura, dok moćan američki politički lobi 1930-ih godina nije odlučio tome stati na kraj i izboriti se za njezinu zabranu.
I tako je pomoću znanstvenih i medijskih laži zabranjena. Tada je proglašena cigaretom ludosti, uzrokom nemoralnog ponašanja, halucinacija i raznih nesreća.
Konoplja kao hrana i lijek:
Konopljino sjeme je izuzetno hranjivo. Može rasti bilo gdje, od sušne Sahare do hladne Skandinavije, te tako predstavlja idealno rješenje za problem gladi u svijetu (da je nije zabranjeno saditi).
Može se koristiti sirovo, prženo, mljeveno i u obliku ulja.
Konopljino sjeme je bogat izvor svih 20 aminokiselina, uključujući i 9 esencijalnih koje tijelo ne može proizvesti. Sadrži vitamine A, B1, B2, B3, B6, C, D i E.
Ima savršen omjer omega 6 i omega 3 kiselina koje štite od kardiovaskularnih bolesti.
Konopljino sjeme je najbogatiji poznati izvor polinezasićenih esencijalnih masnih kiselina.
Sjemenke konoplje jačaju obrambeni sustav organizma, smanjuju kolesterol i štite krvne žile.
Konopljino sjeme je bogat izvor fitonutrijenata koji štite imunitet, krvne žile, stanice, kožu i mnoge organe. Vrlo lako je probavljivo i ne uzrokuje nadutost i plinove.
Konopljino ulje je orašastog okusa i zelene boje. Nije ga preporučljivo koristiti za prženje jer se uništavaju vrijedni sastojci. Konzumiranje konopljinog ulja pomaže u sprječavanju visokog kolesterola i tlaka, povećava izdržljivost, vitalizira, ubrzava zacjeljivanje ozljeda, smanjuje upale, zadržavanje vode u organizmu, poboljšava imunološke funkcije, smanjuje bol i oticanje kod artritisa, ublažava PMS, liječi bakterijske infekcije i jača funkcije mozga.
Zbog njegovih nutritivnih svojstava, konopljino ulje je savršeno za njegu kose i kože.
Istražujući sve, trenutno poznate, biljke na svijetu došlo se je do zaključka da se niti jedan drugi biljni izvor se ne može usporediti sa nutricijskim vrijednostima kanabisova sjemena. Ima savršen balans esencijalnih aminokiselina i ulja i oblikom je najjprirodniji za probavu.
Uzgoj u Hrvatskoj?:
Industrijska konoplja sirovina je za oko 25 tisuća različitih proizvoda, ali danas je nemoguće uzgojiti je u Hrvatskoj. Tekstil, odjeća, obuća, platna, užad, papir, građevinski materijali i brojni drugi proizvodi mogu se izraditi od njezinih vlakana, a iz sjemena dobiti odlično ulje
Upozorili smo Ministarstvo poljoprivrede da je jedina sorta dopuštena u Hrvatskoj izumrla, ali bezuspješno. Preporučili su nam da samostalno pokrenemo testiranje sjemena neke druge sorte. Mnogi to ne mogu platiti, ali ni čekati dvogodišnju proceduru. Radije neka se uzgaja u susjednoj Bosni???
KONOPLJA - HRANA ZA RIBE
Ulje od konoplje liječi sve:
Cure for Cancer - The oil from hemp - Lijek za rak
Konoplja (Canabis sativa) po nekima je biljka koju je Bog stvorio kako bi čoveku služila za SVE
Obično se od 500 grama osušenih vrhova konoplje proizvede oko 60g (55 - 60 mL) visoko kvalitetnog ulja. Ta količina ulja izliječit će sve ozbiljnije tumore: prosječna osoba može konzumirati tu količinu unutar tri mjeseca. To ulje je vrlo potentno pa osoba mora početi tretman sa malim dozama.
Kapljica ulja veličine pola zrna riže, dva ili tri puta na dan je dobro za početak. Poslije 4 ili 5 dana, počnite povečavati svoju dnevnu dozu vrlo postepeno. Kako vrijeme prolazi, tijelo povečava toleranciju na ulje i može se uzeti sve veća količina.
U slučajevima kada je osoba u velikim bolovima, preporučam da se doza naglo poveća dok se bol ne ukloni.
Visoko kvalitetno ulje zaustavit će bol i kada morfin nije djelotvoran. Ulje se može koristiti i na vanjske ozljede za zaustavljanje boli unutar par minuta.
Ne prouzrokuje ovisnost, bezopasno je i efikasno u praktički svim medicinskim stanjima.
Prema izvješću Natural Newsa, tim znanstvenika iz Madrida je još početkom 2000. godine uz pomoć injekcija THC-a (aktivnog sastojka konoplje) izliječio rak mozga u štakora, te svoje otkriće objavio u Nature Cancer Review.
I prije njih, 1974. godine, istraživači medicinskog koledža u Virginiji, tijekom laboratorijskih eksperimenata na životinjama otkrili su da THC usporava rast tumorskih stanica kod raka pluća i dojke te leukemije.
Doduše, taj eksperiment je od strane Nacionalnog instituta proveden s ciljem traženja dokaza da THC oštećuje imunološki sustav, no kako su rezultati pokazali sasvim nešto drugo, brzinom munje pometeni su pod tepih.
Istu sudbinu doživjela su mnoga znanstvena istraživanja koja se provode još od pedesetih godina prošlog stoljeća pa do danas.
Pogađate, politika uvijek štiti interese krupnog kapitala pa tako i farmaceutskih industrija.
Posljednje što bi joj bilo u interesu jest ljudima pružiti mogućnost da sadnjom konoplje u vlastitom vrtu dođu do učinkovitog lijeka.
Ipak, istraživanja se i dalje vrše i prezentiraju na mjestima u čiju reputaciju je teško sumnjati.
Jedno od takvih istraživanja, čiji su rezultati dokazali da THC aktivira biološke mehanizme koji sprječavaju dijeljenje stanica raka i onemogućuje im hranidbu, prezentirano je 2007. godine na konferenciji Američke udruge za istraživanje raka u Los Angelesu.
Tijekom različitih eksperimenata vršenih od 1950-te, službeno je ustanovljeno da je konoplja odličan antibiotik, te da pomaže kod glaukoma,
Parkinsonove bolesti, akutne i kronične boli, PTSP-a, reumatskih bolesti, kroničnog umora i gubitka apetita.
Nedavna istraživanja pokazala su da učinkovito djeluje u liječenju šizofrenije.
Neslužbeno, u skladu s tvrdnjama ljudi koji su se izliječili specifičnim pripravkom – uljem od konoplje - tom popisu možemo dodati i bolesti poput karcinoma, multiple skleroze, AIDS-a, dijabetesa, Kronove bolesti, astme, alergije, psorijaze i mnoge druge.
Nažalost, ulje od konoplje u većini zemalja nemoguće je legalno nabaviti. Konoplja (poznatija kao kanabis ili marihuana) smatra se drogom.
Sađenje, posjedovanje i prodaja konoplje u većini zemalja svijeta zabranjeno je i kažnjivo. (U nekim europskim zemljama poput Njemačke, Austrije, Češke, Poljske i Nizozemske upotreba marihuane u medicinske svrhe je dozvoljena.)
Ulje koje se kod nas prodaje pod nazivom "ulje konoplje", dobiveno je hladnim prešanjem sjemenki konoplje. Takvo ulje, iako i posjeduje mnoge vrijedne tvari, ne sadrži aktivni sastojak THC koji ima snažno ljekovito djelovanje.
KONOPLJA ZA IZRADU UŽADI
Lijek od konoplje i njegova izrada:
Za razliku od toga što pišu na mnogim portalima, ulje konoplje se ne izrađuje od vrhova ove biljke. Pravo ulje, prema Ricku Simpsonu, se radi od pupoljaka ženske biljke konoplje, jer u njima ima najviše THC-a. I muške i ženske biljke imaju vrhove, no samo ženske biljke imaju pupoljke (poslije cvjetove).
500g kvalitetnih vrhova konoplje. Vi možete koristiti i samo oko 30g. 30g će proizvesti oko 3 – 4 grama ulja. Količina proizvedenog ulja varirat će od vrste do vrste, ali sve imaju nevjerojatan efekt u liječenju.
1. Stavite potpuno osušeni biljni materijal u plastičnu posudu.
2. Natopite materijal sa otapalom kojeg koristite. Mogu se koristiti razna otapala. Osobno koristim čistu naphtha ali kanta od 170l košta oko 360€. Možete koristiti 99% izopropilni alkohol koji možete naći u lokalnim ljekarnama. Alkohol apsorbira više klorofila iz biljnog materijala nego naphtha. To prouzrokuje da ulje napravljeno uz pomoć alkohola ima tamniju boju, ali ne smanjuje potenciju ulja za neki značajniji postotak. Eter, naphtha, butan i mnoga druga otapala mogu proizvesti ulje koje je žuto ili prozirno. To čini da ulje izgleda bolje ali tamno ulje može biti jednako potentno. Ako je postupak izveden pravilno, u ulju neće biti ostatka otapala ili će ga biti vrlo malo. Konzumirao sam ulja proizvedena korištenjem raznih otapala tokom 8 godina bez štetnih posljedica. Trebat ćete oko 8 litara otapala da bi odvojili THC od pola kilograma biljnog materijala. 500ml otapala bi trebalo biti više nego dovoljno za odvajanje THC-a od 30g biljnog materijala.
3. Izgnječite biljni materijal koristeći čisti (bez kemikalija) drveni štap ili neki slični alat.
4. Dodavajte otapalo tako dugo dok biljni materijal neće biti potpuno potopnjen. Biljni materijal gnječite štapom. Dok to radite THC se odvaja od biljnog materijala u otapalo.
5. Radite taj proces oko 3 minute.
6. Prelijte mješavinu ulja/otapala bez biljnog materijala u drugu posudu. Upravo ste izvukli oko 80% THC-a iz biljnog materijala.
7. Drugo ispiranje – Ponovo dodajte otapalo u biljni materijal i gnječite još 3 minute da izvadite preostalih 20% THC-a.
8. Prelijte mješavinu ulja/otapala u posudu koja već sadrži prvu mješavinu koju ste predhodno napravili.
9. Bacite biljni materijal iz kojeg ste upravo izdvojili THC.
10. Prelijte mješavinu ulja/otapala kroz filter za kavu u čistu posudu.
11. Isparite otapalo. Primjetio sam da kuhalo za rižu vrlo dobro isparava otapalo. Ja imam kuhalo koje se može podesiti na dvije razine – jako i slabo – i može primiti preko 2l mješavine ulja/otapala.
12. Dodajte mješavinu u kuhalo do 3/4 zapremine.
Budite sigurni da se nalazite u dobro ventiliranoj prostoriji i uključite ventilator da otpuhuje pare otapala. Pare su vrlo zapaljive. Budite sigurni da se nalazite podalje od žarečih elementa, iskra, cigareta, itd. To može prouzročiti požar.
13. UKljučite kuhalo i namjestite ga da jako grije.
14. Dodavajte mješavinu u kuhalo kako se razina spušta sve dok sva mješavina ne završi u kuhalu.
15. Kada je svo otapalo gotovo isparilo dodajte par kapi vode u mješavinu. Količina vode koju ćete dodati ovisi koliko ste imali biljnog materijala na početku. Ako proizvodim ulje od pola kiligrama dobrog biljnog materijala, obično dodam oko 10 kapi vode.
16. Kada je u kuhalu ostalo oko 25mm mješavine ulja/otapala, stavite rukavice i lagano vrtite kuhalo.
17. Vrtite kuhalo dok otapalo ne ispari. Par kapi vode pomaže kod isparivanja ostatka otapala i donekle čuva ulje od prejakog zagrijavanja. Kada se otapalo ispari moje kuhalo automatski se prebacuje na niže zagrijavanje. To sprječava opasnost od prevelikog zagrijavanja ulja. Temperatura ulja nikada nebi smjela prijeći 140 C.
18. Stavite rukavice i uklonite ulje iz kuhala.
19. Oprezno prelijte ulje u manju čistu metalnu posudu.
20. Stavite tu posudu na dehidrator ili na neki uređaj koji lagano grije kao grijač za kavu. Može potrajati nekoliko sati ali će voda i otapalo ispariti iz ulja. Kada više nama nikakve aktivnosti na površini ulja, lijek je spreman za upotrebu.
21. Prelijte vruće ulje u bocu; ili kako prikazuje video – u plastičnu špricu. Spremanje ulja u špricu čini ga lakim za rukovanje.
Kada se ulje ohladi postaje kao gusta mast. Neke vrste konoplje proizvest će vrlo gusto ulje i mogli bi imati problema pri istiskanju iz šprice. Ako se to dogodi stavite špricu u toplu vodu par minuta prije upotrebe.
Za sve vas koji ćete početi koristiti ulje od konoplje kao lijek evo par jednostavnih činjenica: Ulje će sniziti krvni tlak, i ako uzimate ljekove protiv visokog tlaka možda ćete otkriti da vam oni više nisu potrebni. Isto vrijedi i za dijabetičare.Vidjeli smo da ulje od konoplje liječi dijabetičare do te razine da im inzulin više nije potreban.
Osobno ne prihvačam nikakvo liječenje protiv raka koje se danas koristi u službenoj medicini. Ne preporučam da se ulje od konoplje koristi zajedno sa kemoterapijom. Koji je smisao raditi vlastiti lijek ako dozvoljavate da vas službena medicina masovno truje?
"Iz mog iskustva sa lijekom od konoplje, otkrio sam da većina farmaceutskih lijekova više nije potrebna kada osoba jednom počne koristiti ulje od konoplje. Čini se da kombiniranje ulja od konoplje i večine ostalih prirodnih lijekova ide vrlo dobro, ali imao sam par izvještaja ljudi koji su probali uzimati ulje zajedno sa farmaceutskim lijekovima i iskusili bol u trbuhu, itd. Svi su problemi nestali kad su ljudi prestali uzimati propisane lijekove.
Svakome tko će upotrijebiti ove informacije da pomogne voljenima želim dobrodošlicu u svijet prave medicine. Ponovo upozoravam da budete vrlo oprezni kada isparavate otapalo jer su pare vrlo zapaljive. Budite sigurni da se nalazite podalje od žarečih elementa, iskra, cigareta, itd. To može prouzročiti požar."
"Želim vam sreću i zdravlje. Topli pozdrav, Rick Simpson.
Dobro je znati
Sjeme konoplje je samo jedan od primjera predivnog sklada majke prirode. Različite vrste sjemena sadrže jedinstvenu genetiku te je upravo odabir kvalitetne i stabilne genetike vrlo bitna stavka. Kako bi razumjeli i naposljetku odabrali pravo sjeme, moramo se upoznati s nekoliko osnovnih pojmova i postaviti si nekoliko pitanja.
Tablica sadržaja Koje karakteristike izabrati tj. koji strein? Indica ili sativa ili ruderalis? Konoplju možemo podijeliti u tri podvrste;
Indica
Sativa
Ruderalis
Indica i sativa su vrste koje su najzastupljenije u smislu odabira sjemena. Potencija vrste Ruderalis je neusporediva s indicom i sativom jer u sebi sadrži puno manje kanabinoida te je puno sličnija industrijskoj konoplji.
Različita genetika donosi različite karakteristike Ne smijemo zaboraviti da je svako sjeme individua te nosi različite gene koji se manifestiraju tijekom životnog ciklusa biljke. Svaka od vrsta ima i različite karakteristike koje vidimo tek kod konzumacije cvijeta, npr. Indica opušta i uspavljuje te je preporučljivo konzumirati ju navečer i u slobodno vrijeme. Sativa pobuđuje, daje “uplifting” osjećaj i pretežito je zamišljena za dnevnu uporabu.
Primarni cilj Cvjetove za konzumaciju ili za izradu lijeka daje isključivo ženska biljka kanabisa te da bi sa sigurnošću uzgojili ženku biljku, potrebno je odabrati feminizirano sjeme.
Tipovi sjemena konoplje – koje odabrati? Kada smo se odlučili koju vrstu konoplje bi uzgajali, trebamo se odlučiti i za tip sjemena. Razlika među tipovima je velika pa isto tako treba obratiti pažnju na bitne razlike objašnjene u nastavku.
Regularno sjeme konoplje
Feminizirano sjeme konoplje
Autoflowering sjeme konoplje
Regularno sjeme konoplje
Regularno sjeme je rezultat oprašivanja ženske biljke s polenom muške biljke što u prirodi isključivo radi vjetar. U Indoor uzgoju, oprašivanje izvodi uzgajivač tako da polen muške biljke aplicira na ženske cvjetove gdje automatizmom dolazi do začeća sjemenke konoplje. Kod regularnih sjemenki konoplje morate imati na umu da šansa da dobijete žensku biljku je 50 – 60% . Kako bi na vrijeme saznali spol biljke,
potrebno je poduzeti pojedine radnje koje zahtijevaju prethodno znanje. Prilikom odabira sjemena konoplje, ukoliko ste početnik, obavezno razmislite o feminiziranom sjemenu konoplje. Feminizirano sjeme konoplje Feminizirano sjeme konoplje je sjeme dobiveno posebnom metodom oprašivanja (koloidnim srebrom). Kod feminiziranog sjemena šanse za žensku biljku su do 95%. Ukoliko ste početnik ovo je pravi izbor zbog uštede na vremenu i same jednostavnosti kod uzgoja. Kod kvalitetnog feminiziranog sjemena konoplje genetika je stabilna te zaista možete očekivati ono što proizvođači navode kao
karakteristike.
Autoflowering sjeme konoplje
Autoflowering sjeme konoplje je posebna podvrsta
koja nastala križanjem indice ili sative sa
ruderalisom.
Njezina glavna odlika je dužina uzgojnog procesa.
Ova vrsta je ograničena genetskom manipulacijom
koja se manifestira tako da duljina vegetacija
autoflowering sjemena nije duža od 3 tjedna.
Samim time ova vrste je ograničena i urodom, no
prednost je u tome što biljka završava s uzgojnim
procesom i do nekoliko puta ranije.
Nije ovisna o svjetlosnom režimu te njezino
cvjetanje počinje nakon otprilike 3 tjedna. Kod
autoflowering sjemena konoplje postoje i regularne
i feminizirane verzije. Pravila su ista kao i
normalnih sjemenki konoplje. Ukoliko ste odabrali
regularno autoflowering sjeme konoplje potrebno je
pratiti “preflower” fazu uzgoja da znate da li
imate mušku ili žensku biljku.
No, kod feminizirane verzije autoflower sjemena
biljka već nakon 3 tjedna pokazuje ženski spol uz
vjerovatnost od otp. 95%.
Razlike, prednosti te nedostaci između tipova sjemenki konoplje Kod ciljanog uzgoja vrlo je bitno uzgojiti žensku biljku. Žensku biljku možemo dobiti iz svih tipova sjemena konoplje. Kod regularnog sjemena konoplje šanse su manje nego kod feminiziranog. Kod neiskusnih uzgajivača preporučuje se feminizirano sjeme ili autoflowering sjeme konoplje. Razlika nije samo u jednostavnosti dobivanja ženske biljke već postoje i razlike u samom rastu i formiranju biljke.
Važne informacije za početnike Ako ste početnik, preporuka su feminizirano i autotflowering sjeme konoplje kako bi uštedjeli vrijeme kod određivanja spola. Kod autoflowering tipova sjemena možete očekivati brži životni ciklus u usporedbi s feminiziranim tipovima sjemena, ali i manje prinosa u konačnici. Svaki tip sjemena je priča za sebe, a može se rezimirati na sljedeći način:
Regularno sjeme konoplje
Feminizirano sjeme
Autoflowering sjeme konoplje Regularno sjeme konoplje: šanse za žensku biljku su 50-60%, ovisna je o režimu svjetla, spol se ne vidi do preflower perioda Feminizirano sjeme: 95% šanse za žensku biljku, ovisna je o svjetlosnom režimu te bolje podnosi stres, u konačnici daju veći prinos u odnosu na automatike Autoflowering sjeme konoplje; ograničena je duljinom vegetacije, u konačnici manji prinos, no isto tako i brži završetak životnog ciklusa. Na što obratiti pozornost prilikom kupovine sjemena Prilikom nabave sjemena konoplje potrebno je obratiti pozornost na svrhu uzgoja te koje karakteristike očekujemo kako bi na kraju kvalitetno odabrali vrstu i tip sjemenke. Također, kako bi mogli iskoristiti i izvući najveći mogući potencijal jako su bitni uvjeti koje možete pružiti.
Dostupnost sjemena kanabisa Danas su dostupne različite varijante sjemenja te proizvođači sve karakteristike navode u opisu proizvoda. Prije svega, najbitnije se informirati i kvalitetno odabrati sjeme, a nadalje stjecati iskustvo i znanje koje će vam olakšati razumijevanje cijelog životnog ciklusa i uzgoja kanabisa. U današnje vrijeme dostupnost kvalitetnog sjemena konoplje je velika i raznovrsna, preporuka je proučiti osnove te tako suziti izbor kako bi mogli pronaći nešto kvalitetno za krajnje potrebe i svrhu uzgoja.
Gdje možete potražiti savjet stručnjaka i kupiti sjeme kanabisa?U potrazi ste za kvalitetnim sjemenom kanabisa? Provjerite izbor slovenske web trgovine Hempatia s širokom ponudom i izvrsnom uslugom. Hempatia je specijalizirana trgovina s nekolicinom kvalitetnih vrsti kanabisa. Također, odlična prednost Hempatije je da su uvijek spremni na savjetovanje oko uzgoja, što je odlična stvar, jer su u njihovom timu vodeći stručnjaci za uzgoj kanabisa. Slobodno im se javite za savjet ili pomoć pri kupnji. Zašto biste u prehranu trebali uvrstiti sjemenke konoplje?
Sjemenke konoplje potječu od industrijske konoplje, popularne biljke latinskog naziva Cannabis sativa. Iako pripadaju istoj obitelji, za razliku od sestrinske biljke, indijske konoplje (Cannabis indica), industrijska konoplja sporni tetrahidrokanabinol (THC) sadrži tek u tragovima, zbog čega sa sigurnošću možemo govoriti kako nema psihoaktivno djelovanje.Ono po čemu se sjemenke konoplje ističu svakako je izuzetan nutritivni sastav - obiluju zdravim masnoćama, proteinima i brojnim mineralima.
Riznica hranjivih tvari Konopljina srca, kako se često od milja nazivaju sjemenke konoplje, imaju blagi orašasti okus. Sadrže više od 30% masnoća, a izuzetno su bogate dvjema esencijalnim masnim kiselinama. Riječ je o linolnoj, omega – 6 masnoj kiselini te alfa – linolenskoj, omega – 3 masnoj kiselini. Osim toga, sadrže i nezanemariv udio gama – linolenske masne kiseline. Sadržaj proteina u konopljinim sjemenkama u najmanju je ruku impresivan. Naime, udio proteina u ukupnoj energetskoj vrijednosti sjemenki veći je od 25%. Za usporedbu, lanene i chia sjemenke sadrže između 16 i 18% proteina.Zanimljivo je kako se ove neobične sjemenke smatraju kompletnim izvorom proteina jer osiguravaju unos svih esencijalnih aminokiselina, što je vrlo rijetka pojava u biljnom svijetu.Esencijalne aminokiseline su one vrste aminokiselina koje naše tijelo ne može proizvesti, već ih trebamo unositi hranom. Sjemenke konopljesadrže značajne količine aminokiselina metionina i cisteina, kao i arginina te glutaminske kiseline.Kada govorimo o udjelu vitamina i minerala o konoplji, valja istaknuti da su odličan izvor vitamina E te minerala, poput fosfora, kalija, natrija, magnezija, sumpora, kalcija, željeza i cinka.
Utjecaj na zdravlje Zdravlje srca
Kardiovaskularne bolesti predstavljaju glavni uzrok smrti diljem svijeta, a zanimljivo je kako konzumacija sjemenki konoplje može pomoći u smanjenju rizika od bolesti srca. Tajna je u visokom udjelu arginina, aminokiseline koju sjemenke konoplje sadrže, a koja u organizmu služi za proizvodnju dušikovog oksida. Ovaj plinoviti spoj, naime, utječe na širenje i opuštanje krvih žila, što je važan korak ka smanjenju razine krvnog tlaka, kao i ukupnog rizika od kardiovaskularnih bolesti.
>Koža
Sjemenke konoplje odlikuje i optimalan omjer omega – 6 i omega – 3 masnih kiselina (3:1), što je posebice korisno kod problema s kožom. Istraživanja pokazuju kako konzumacija ulja sjemenki konoplje može pomoći kod ekcema kože te smanjiti neugodne simptome poput svrbeža kože.
Probava
Poznato je kako je za optimalno zdravlje probavnog sustava, između ostalog, potrebno osigurati adekvatan unos prehrambenih vlakana.Dobra vijest je da neoljuštene sjemenke konoplje predstavljaju odličan izvor i topljivih i netopljivih vlakana zbog čega njihovom možemo značajno doprinijeti ukupnom dnevnom unosu vlakana.
Ženske tegobe Više od 80% žena u reproduktivnoj dobi osjeća tjelesne i emocionalne simptome uzorokovane predmenstrualnim sindromom, PMS-om. Smatra se kako su ovi simptomi vrlo vjerojatno povezani s osjetljivošću na hormon prolaktin. Gama –linolenska kiselina (GLA), koju nalazimo u sjemenkama konoplje, u našem tijelu služi kao „sirovina“ za proizvodnju prostaglandina E1, molekule koja utječe na smanjenje učinka prolaktina. Rezultati studije objavljene 2011. godine u znanstvenom časopisu Reproductive Health pokazali su da uzimanje 1 grama esencijalnih masnih kiselina dnevno, uljučujući 210 mg GLA, može pomoći značajno smanjiti simptome PMS-a.
Sjemenke konoplje u kuhinji
Načina za upotrebu sjemenki konoplje zaista je mnogo. Mogu se koristiti cijele kao dodatak salatama, ukusnim varivima, smoothiesima ili kuhanim kašama za doručak. Mljevene sjemenke konoplje poslužit će kao odlična alternativa uobičajenim vrstama brašna u pripremi kruha i različitih slastica. Osim toga, vrlo je popularno i konopljino ulje koje se dobiva mehaničkim hladnim prešanjem sjemenki industrijske konoplje. Ovo ulje idealno je za pripremu salata i drugih hladnih jela, a ukoliko ga želimo dodati toplim jelima, treba pripaziti da temperatura jela ne prelazi 100 °C.
I danas bi glad u svjetu bila potpuno iskorenjena kada bi se uzgoj konoplje mogao obavljati SLOBODNO. Njeno sjeme sadrži jedan od najvećih izvora proteina u prirodi.
Konoplja posjeduje masne kiseline koje potpuno čiste tijelo od kolesterola. Ove masne kiseline ne nalaze se više nigdje u prirodi.
KONOPLJA ZA LIJEK
Kontraindikacije i nuspojave:
Sigurno se pitate: "Postoji li opasnost kod uzimanja indijske konoplje u svrhu liječenja?"
Ne postoji niti jedna dokumentirana smrt povezana s predoziranjem marihuanom ili THC-om.
Nije dokazano da uzrokuje fizičku ovisnost, pa čak ni kod dugogodišnjih konzumenata.
Druga stvar je psihička ovisnost, ali po tom pitanju duhan je opasniji. Čak i lako dostupni alkohol je štetniji od marihuane.