TRANSLATOR




KOMORAČ

cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Porodica: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


ETERIČNO ULJE ČAJEVCA


ETERIČNO ULJE ČAJEVCA

Latinski naziv: Melaleuca alternifolia - Oleum

Ljekovito ulje

Ulje čajevca je jedno od najpopularnijih eteričnih ulja.

Radi se od lišća Tea Tree drveta (Melaleuca alternifoila) koje je najrasprostranjenije u Australiji, a njegovu ljekovitost su otkrili Aboridžini prije 3.000 godina.

Primjena ulja traje već duže vrijeme i zbog toga ne treba zanemariti njegovu korist kada je u pitanju bolje zdravlje čovjeka i ljepota, kako ona iznutra tako i izvana.

Medicinski herbalisti ga zovu "Čudo iz Australije".

Čajevac je zimzelena grmolika biljka, samonikla u Australiji, danas široko kultivirana na plantažama.

Ima izdužene nepodijeljene listove koji više podsjećaju na iglice, s vidljivim žlijezdama duž listova koje sadrže eterično ulje.

Cvijetovi su mali i bijele su boje.

Biljka je endemska u suptropskom obalnom području istočne Australije.

Ulje čajevca se koristi još od davnina, Australci su udisali paru od smrvljenog lišća kako bi zaliječili prehladu i kašalj, a koristili su lišće i za rane te različita oboljenja na koži.

Eterično ulje čajevca dobiva se destilacijom vodenom parom listova čajevca.

Uz lavandu, to je eterično ulje koje se najčešće veže uz pojam aromaterapije, snažnog je antivirusnog, antibakterijskog i fungcidnog djelovanja.

Koristimo ga za tretmane akni, čireva, gljivičnih oboljenja kože, herpesa, lišajeva, bradavica.

Komisija za proizvode za opću namjenu Europske komisije donijela je mišljenje o upotrebi etričnog ulja čajevca. Zaključci su da ulje treba sadržavati razne mono i seskviterpene kao i aromatične komponente. Monoterpeni čine 80-90% sastava eteričnog ulja.

Sastav ulja može varirati ovisno o načinu uzgoja, klimi i zemljištu na kojem je uzgojeno. Najkvalitetnijim uljem se smatra ono koje je napravljeno iz čajevca koji je uzgojen u Australiji.

Osnovno djelovanje

Antivirusna, antibakterijska i antifungalna svojstva ulja čajevca odnose se na velik broj virusa, bakterija i gljivica.

Randomizirane kliničke studije dokazale su djelotvornost čajevca kod blagog do srednje teškog oblika akni.

Dokazi iz narodne medicine također su brojni. Danas postoji niz kozmetičkih proizvoda sa sadržajem ulja čajevca.

U fitoaromaterapeutskim tretmanima eterično ulje čajevca koristi se kod svih oblika dišnih infekcija, infektivne upale crijeva, urogenitalnih infekcija, kožnih infekcija, akni, imunodepresije i općeg umora te kao preventiva od oštećenja kože kod terapije zračenjem.

U današnje vrijeme ovo ulje je jedno od onih prijeko potrebnih ulja kojeg koristi velik broj ljudi i koje ima mnogo koristi.

Čak je nazvano "lijek u bočici" zahvaljujući antivirusnim, antibakterijskim, antifungalnim i antiseptičkim svojstvima.

Ljudi najčešće koriste ulje čajevca za liječenje manjih rana, opeklina, akni i atletskog stopala, gljivičnih infekcija te vaginalnih gljivičnih infekcija. Postoje brojne studije koje su rađene na čajevcu i one dokazuju njegovu sigurnost u primjeni i dobar učinak na liječenje infekcija.

Ulje čajevca ima ljekovita svojstva, a dobro je što samo ulje možete pronaći u preparatima na biljnoj osnovi u posebnim trgovinama i biljnim ljekarnama. Vrijeme je da se okrenete prirodnim metodama kako bi se bolje osjećali u svom tijelu i kako više ne bi imali problema s neugodnim pojavama kao što su akne.

Vaša kosa već neko vrijeme nema željeni sjaj, a ne sviđa vam se ni to što sporo raste? Postoji rješenje u obliku ulja čajevca koje se pokazalo odličnim i kada je u pitanju njega vaših vlasi.

Osim što ubrzava rast kose ono pomaže i kod čišćenja folikula te njeguje korijen. Potrebne su samo 2 do 3 kapi koje ćete umasirati u vlasište. Vaša će kosa biti sjajna i prekrasna.

Provedena su mnoga istraživanja koja su pokazala da je ulje čajevca odlično u borbi protiv akni. Za razliku od ostalih preparata u kojima ima dosta kemije, ulje ne izaziva negativne nuspojave kao što je ljuštenje kože i crvenilo. Odličan je jer se bori protiv bakterija, a ujedno smanjuje proizvodnju sebuma.




ETERIČNO ULJE ČAJEVCA



Imate li problema s kožnim osipom?

Ulje čajevca pomaže i u ovoj situaciji zajedno s uljem kokosa. Ovu egzotičnu mješavinu je potrebno nanijeti na mjesto gdje se nalazi osip više puta na dan. Iskoristite ljekovitost ulja jer ćete tako brzo doći do željenog ishoda i to bez bilo kakvih neugodnih simptoma.

Uši – istraživanje provedeno 2008. godine pokazalo je da je ulje čajevca učinkovitije u liječenju ušiju nego permetrin, popularni farmaceutski lijek. To je posebno značajno jer, unatoč tome što je permetrin učinkovit, on je otrovan i sada je klasificiran kao kancerogen.

Akne – ulje čajevca već dugo je poznato kao vrlo učinkovit lijek protiv akni. Zahvaljujući svojim antibakterijskim svojstvima, učinkovito čisti kožu i isušuje prištiće. Ipak, kao i kod većine eteričnih ulja, ni ovo se ulje ne smije nanositi na kožu nerazrijeđeno jer može uzrokovati iritaciju, crvenilo ili plikove. Možete ga primijeniti lokalno na prištić ili nekoliko kapi dodati u kremu za lice.

Atletsko stopalo – ulje čajevca se može pomiješati s kokosovim uljem i nanijeti na zahvaćeno područje dva puta dnevno kako bi se očistilo atletsko stopalo. Također je dobro dodati 10 kapljica ulja u kupku. I ne zaboravite promijeniti čarape barem jednom dnevno!

Prhut – šampon koji sadrži barem 5% ulja čajevca je dokazano vrlo efektivan protiv prhuti zahvaljujući svojoj mogućnosti liječenja Malassezia furfur, tipa gljivice koji je najčešći uzrok prhuti.

Nožne gljivice – nekoliko kapi ulja nanesene na zaraženi dio na nogama je učinkovit lijek protiv gljivica na nožnim prstima.

Stjenice i grinje – jedno istraživanje je pokazalo da je ulje čajevca vrlo efikasno protiv grinja i stjenica. Dvije žličice ulja se mogu dodati u vrlo vruću vodu ili nekoliko kapljica dodajte u sprej koji se koristi za čišćenje ormara i područja gdje razne bube i mravi ulaze u vaš dom.

Dezinficiranje – ulje čajevca se također može koristiti za dezinficiranje područja poput toaleta, ručke na vratima, slavine, prekidača za svjetlo i slično. Sredstvo za pranje rublja koje sadrži ovo ulje može biti učinkovito u dekontaminaciji odjeće i posteljine.

ETERIČNO ULJE ČAJEVCA



primjeniti u slijedećim koncentracijama:

Testovi stabilnosti dokazali su da je eterično ulje čajevca vrlo stabilno kada se drži u tamnim bočicama uz povremeno otvaranje i izlaganje svjetlosti. Sastav se nije značajno promijenio unutar godinu dana od početka testiranja.

Stabilnost čajevca nešto je slabija u gotovim pripravcima, tako da kreme, losioni, gelovi i uljne mješavine ne smiju stajati tijekom dužeg vremenskog perioda.

Utvrđeno je da je ulje čajevca najbolje sa sigurnošću primjeniti u slijedećim koncentracijama:

- koža: u preparatima do 1,25 %

- kosa: u preparatima do 2 %

- nokti: u pripravcima do 20 %

- oralna higijena: otopine do 0,2 %

- intimna higijena i pripravci poslije brijanja do 2 %

Kada ga nanosite na kožu, možete ga razrijediti s maslinovim ili bademovim uljem, može i nerazrijeđeno ulje čajevca uz preporuku fitoaromaterapeuta

U aromaterapiji:

UTJECAJI KOJE IMA NA RAZUM I EMOCIJE:

Djeluje umirujuće, pomaže kod nervoze i stanja šoka, olakšava razrješavanje potisnutih trauma i emocija, čisti um

UTJECAJI KOJE IMA NA TIJELO:

Ima zadivljujuću snagu u suzbijanju infekcija, snažno je sredstvo protiv virusa, bakterija i gljivica, olakšava iskašljavanje i pomaže kod prehlade, gripe, bronhitisa, tuberkoloze, stimulira rad imunološkog sistema, pa povećava otpornost organizma, primjenuje se kod infekcija usne šupljine, akni, herpesa, prhuti, opekotina (i od sunca), osipa, inficiranih rana, gljivica, čireva, ugriza insekata, bakterijskih infekcija izazvanih kandidom, virusnih infekcija, bradavica, genitalnih infekcija i gljivica, cistitisa, urinarnih infekcija, parazita probavnog trakta, pomaže kod loše probave i dijareje

ENERGETSKI UTJECAJ:

Pruža osjećaj snage i olakšava donošenje odluka, potiče promjene i jača sposobnost prilagođavanja

djelotvornost čajevca protiv MRSA

Znanstvenici A. Raman, U. Weir and S.F. Bloomfield sa odjela za farmakologiju londonskog kraljevskog instituta proveli su 1995 godine studiju kojom su dokazali djelotvornost eteričnog ulja čajevca protiv METICILIN REZISTENTNOG STAFILOKOKA AUREUSA (MRSA) bakterija. Ove bakterije najčešći su uzročnici širokog spektra kožnih infekcija, od običnih blažih upala pa do kompliciranih akni i drugih gnojnih upala.

Zaključak je da je korištenje eteričnog ulja čajevca u tretmanima akni opravdano. Kao najaktivnije komponente eteričnog ulja u borbi protiv ovih bakterija navedeni su terpinen-4-ol, alfa-terpineol i alfa-pinen. Cineol se nije pokazao aktivnim u borbi protiv navedenih mikroba.

Stafilokok otporan na meticilin danas predstavlja veliki zdravstveni problem, pogotovo u bolnicama gdje izaziva nastajanje bolničkih infekcija. Budući da je otporan na jedan od najjačih danas dostupnih antibiotika, vrlo ga je teško suzbiti tijekom liječenja.

Znanstvenici CF Carson, M Edmondson, K Carville, N Newall, J Smith i TV Riley sa zavoda za mikrobiologiju i imunologiju Univerziteta Zapadne Australije proveli su 2010. godine studiju o ulozi eteričnog ulja čajevca u uklanjanju MRSA iz kroničnih rana kod bolesnika.

Zaključci do kojih su došli su slijedeći:

Eterično ulje čajevca u razrijeđenju od 3,3% nije u potpunosti moglo ukloniti MRSA iz rana pacijenata. Međutim, uočeno je da su se kronične rane koje nisu mogle zacijeliti počele oporavljati te da je postupno došlo do njihovog zacjeljenja.

Druga znanstvena studija iz 2003 godine u kojoj su sudjelovali znanstvenici M.S. Dryden, S. Dailly, M. Crouch sa odjela za mikrobiologiju opće bolnice u Hampshiru (Velika Britanija) došli su do zaključka da se pripravci na bazi čajevca mogu sa sigurnošću koristiti u tretmanima za uklanjanje MRSA kod kroničnih pacjenata.

Često se kombinira s esencijalnim uljem lavande koja ima neka zajednička svojstva.

ETERIČNO ULJE ČAJEVCA



Popratne pojave i mjere opreza:

Kao i druga eterična ulja, čajevac može izazvati iritaciju kože i sluznica kod nanošenja koncentriranog pripravka.

Premda brojni aromaterapeuti navode kako se može primjenjivati nerazrijeđeno, potreban je oprez kod osjetljivijih ljudi kao i onih sklonih alergijama.

Nije predviđeno da se koristi oralno jer u tom slučaju ima toksične učinke, pa je primjena na usta zabranjena.

Ulje se ne bi smjelo koristiti na koži u nerazrijeđenom stanju.

NUSPOJAVE:

Samo ponekad, kod onih osjetljivijih, može doći do osipa (kontaktni dermatitis).

Ako se koristi kako je propisano i u određenom vremenskom razdoblju, ulje ne izaziva ozbiljnije nuspojave.

Moguće je da kod onih koji su osjetljivi izazove crvenilo kože, osip, svrbež ili stvaranje mjehura.

Te nuspojave mogu biti opasne ako je koža već iziritirana ili postoji neka kožna bolest.

Preporučuje se da se prije primjene na manjoj površini kože proba ulje kako bi se provjerilo postoji li alergijska reakcija.

Nema dovoljno znanstvenih dokaza za sigurnost korištenja ulja čajevca tijekom trudnoće i dojenja, pa se stoga trudnicama ne preporučuje njegova primjena.

Studije koje su provođene na životinjama, dokazale su da ulje čajevca smanjuje kontrakcije, što može ugroziti život prilikom porođaja.

Isto tako se ne preporučuje primjena ulja čajevca na bradavice jer se može apsorbirati u mlijeko.

molimo pročitati izjavu