TRANSLATOR




KOMORAČ



cvijet
Komorač (foeniculum vulgare mill.).eng: fennel, d: der fenchel, Fr: le fenouit commun. Obitelj: apiaceae (umbelliferae) - štitarke. Ostali nazivi: koromač, morač, slatki kopar, janež, divlja mirođija. Podrijetlo: Komorač je jedna od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka što su ih koristili stari Egipćani, Rimljani i Grci. Stanište: Raste na poljima, i neobrađenimlivadama, u vinogradima, na kamenjarima, a uzgaja se u vrtovima i na poljima. Komorač potiče iz Sredozemlja, a dosta se uzgaja i diljem svijeta, uglavnom u Toplijim krajevima Europe i Azije te Africi i Južnoj Americi. Raste po kamenjarima Hrvatskoga Primorja, Dalmacije i Makedonije. U nas ga najviše ima u primorskim krajevima i na otocima. Komorač se danas cijeni kao mirodija za pripremanje kolača i kruha. Zrnca komorača, a još češće mljeveni komorač, miješaju se s brašnom tako da pecivo dobiva izvrstan okus. Komorač se pored toga stavlja u juhe, umake, variva i konzervirano povrće. Svježi, nježni listići komorača, kao i svježi korijen, nasjeckaju se u salate....[...]

Nastavi dalje...


KIM

cvijet
Kim (carum carvi l.). Porodica: umbelliferae (apiaceae) - štitarke. Eng: caraway. D: kummel. fr: le carvi. Drugi nazivi: divlji kim, kumen, kumin. Egipčani ga nazivaju; tapnen. Stari Rimljani: cuminum. A Grci: kyminon. Povijest i pučka medicina: Kim se odavno koristi kao začin i ljekovito sredstvo. Najčešće u pripravcima protiv nadimanja, bolova u trbuhu, ujeda otrovnih životinja, kao oblog kod krvarenja iz nosa, za pospješivanje izlučivanja želučane kiseline i majčina mlijeka te kod kašlja. Sa šećerom i drugim začinima pripravljao se liker od kima. Stari Grci dodavali su ga svim lijekovima kako bi ubrzali njihovo djelovanje.

Droga: carvi fructus - plod kima. Plodovi kima koriste se u različitim ljekovitim pripravcima, a iz njih se dobiva i ljekovito eterično ulje koje se koristi kao djelatna tvar u mnogim farmaceutskim pripravcima. Kao biljka za probavni sustav, kim je doista blagotvoran. Djeluje kao stomahik, stimulirajući lučenje probavnih enzima. Prednost mu je što nije gorak, kao što je slučaj kod drugih biljaka koje se koriste u tu namjenu, poput gorkog pelina ili kičice. Zanimljivo, istodobno ima sposobnost opuštanja glatkog mišićja probavnog sustava, ali i poticanja njegove normalne peristaltike (gibanje). Na taj način sprječava bolne grčeve probavnog sustava, a olakšava proces probave.

Kim je jedna od najdjelotvornijih biljaka karminativnog djelovanja, što znači da djeluje kod nadutosti....[...]

Nastavi dalje...


ANIS

anis

Plodovi koji se sabiru dvaput u sezoni moraju se očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen se vadi u jesen. Poslije čišćenja korijena od zemlje, reže se na kockice ili rezance te suši na toplom prozračnom mjestu. Iz sjemena se destilacijom dobiva anisovo ulje (oleum anisi). Anis je podrijetlom iz Egipta. Ljekovito djelovanje anisa možda je najbolje opisano u starim zapisima: "ako golubinjak namažemo uljem anisa golubovi će ga sigurno prihvatiti jer obožavaju njegov miris." Sjeme anisa sadrži 1-5 % eteričnog ulja, bjelančevina i šećera do 20 %, masnih ulja do 10 %. željeza; ulje anisa sadrži i do 90 % anetola, zatim metilhavikola, aldehida, estragola, anisove kiseline, anis ketona i anisovog alkohola. U kućanstvu se anis upotrebljava kao začin za razne kolače i razne vrste kruha, te su poznati anisovi kolačići, pereci, prepečenac, kifle, kruh itd.

Ljekoviti dio biljke: plod

Anis je afrodizijak, antispazmatik, aromatik, antidepresiv, diuretik, dispeptik, ekspektorant, holagog, holeretik, galaktagog, karminativ, mikotik, pektoral, sekretolik, stimulans, tonik i vermifug.[...]

Nastavi dalje...


KLINČIĆ

cvijet
Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta, koji su ružičasti dok su svježi, a sušenjem mijenjaju boju u bakreno smeđu. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12 - 16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Stabljike završavaju istaknutim četverodijelnim cvjetnim pupovima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak.

Klinčićevac ili klinčić (Syzygium aromaticum) je malo do srednje visoko, osjetljivo zimzeleno drvo iz tropskih krajeva. Pripada porodici mirta (Mirtaceae), a potječe iz sjevernih Molučkih otoka.

Uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi pa se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, Madagaskaru, Šri Lanki i Maleziji.

Drvo klinčićevca ima krošnju u obliku piramide te velike, kožaste i sjajne, jajolike listove koji se javljaju u parovima. Listovi su vrlo aromatični, a ugodan miris imaju i grančice i sitni zvonoliki crveni cvjetovi koji se javljaju u gustim nakupinma u dva razdoblja tijekom vegetacije. Još ružičasti cvjetni pupoljci beru se ručno ili tresu bambusovim štapovima, a zatim se suše na suncu. Nakon sušenja, pupoljci su crvenkastosmeđe boje i nalik čavliću, a pod nazivom klinčić upotrebljavaju se kao začin. Naziv mu dolazi od latinske riječi clavus što znači čavao.

Njegove izuzetno ljekovite tvari koje sadrži ( eugenol, cariofilen, tanin i dr.) imaju jaka anti-mikrobna svojstva te ubijaju sićušne parazite, njihova jajašca i ličinke.

Čudesna svojstva klinčića odavna su poznata liječnicima diljem svijeta pa se od davnina koristi kao lijek kod problema sa probavom te za uništavanje parazita i protiv gljivičnih infekcija. [...]

Nastavi dalje...


KOPAR

cvijet

Mljeveni plodovi kopra u mlincu za kavu uzimali su se kao začin kod svih dijetalnih jela 3 puta na dan na vrhu noža. Miriše ugodno i aromatično i vrlo je sličan komoraču. Kopar je u svojoj dugovječnoj povijesti u narodu izgradio svoju mitsku povijest s legendom o čarobnoj moći a u kuhinjama domaćica sve do današnjeg dana ostao je ljekovita i začinska biljka, čije lišće se koristi kod kiseljenja krastavaca, kod zelenih salata, salate od krumpira i graha, te raznim jelima (variva, juhe, umaci). Bolesti bubrega i urinarnih puteva, digestivnih bolesti, glavobolje, gluhoće, grčeva, gušterače - (za bolji rad), kašlja, nesanice, neuroze, nadutost, skleroze, srčane aritmije zajedno sa komoračem, tumora, varikoznih vena, zatvora, za jače lučenje mlijeka, želučanih bolesti, žutice, izgubljenog apetita, lošeg zadaha iz usta.

U kuhinji kao začin, za pripremu osvježavajućeg čaja, te za ubode insekata.

Eterično ulje kopra rabe kao insekticid.

Tinkturu kopra od sjemena rabe kod gripe, grčeva te poremećaja probave.

Ljekovito djelovanje kopra u pučkoj medicini se dosta razvilo tako da su njegova svojstva nadopunjavali i s ostalim ljekovitim sredstvima kao što su med koji se dodavao čaju od kopra za liječenje plućnih oboljenja.

Zatim vino u kojemu se močio ili kuhao plod kopra za umirenje živaca a ako se popilo prije spavanja kod raznih nesanica. - Ženama je poznato poticajno djelovanje na mliječne žlijezde, poželjno kod dojilja. - Za izazivanje mjesečnog ciklusa. - Kod grčeva koji se javljaju kod dojenčadi jer umiruje i otklanja ih..

O kopru postoji niz starih izreka koje dosta govore o njegovoj moći, onima, koje noću muče strašni snovi, koji nemirno spavaju, hrču ili u polusnu skaču iz kreveta, treba pod glavu staviti svežanj lišća od kopra, bio je jedan od uobičajenih savjeta.[...]

Nastavi dalje...


MASLINA

cvijet

Priča o maslinovu listu kreće od drevnih Egipćana koji su ga upotrebljavali prilikom mumificiranja faraona.

Poslije se otkrilo da pomaže u liječenju malarije i gripe te ima dobra svojstva u borbi protiv različitih infekcija i bolesnih stanja.

Spominje se u Bibliji, opisana je u djelima drevne egipatske civilizacije, a veliku ulogu imala je i u grčkoj mitologiji, gdje se spominje da je maslina nastala kada je božica Atena u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode na klisuru, na kojoj je potom izrasla maslina.

Od antičkih vremena maslinovo drvo osiguravalo je hranu, koristilo se za ogrjev i građu, a plod se koristio u liječenju mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.

Maslinovim uljem kao zaštitom od sunca već stoljećima se služe ribari, a posljednja istraživanja govore o njegovim ljekovitim svojstvima u slučaju opeklina od sunca. [...]

Nastavi dalje...


MAGNEZIJ

cvijet

Opće je poznato da je magnezij esencijalni sastojak čovječeg i životinjskog organizma te da je potreban za aktivnost oko 300 različitih enzima. Zbog toga, sa pravom se može reći da život bez magnezija ne bi bio moguć, tako da magnezij spada među najznačajnije minerale našeg vremena. Dodatna suplementacija prehrane magnezijem stoga se preporučuje kod prevencije srčanih oboljenja i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. .[...]

Nastavi dalje...


CINK

cvijet

Cink je esencijalni mineral koji nalazimo u gotovo svakoj stanici našeg tijela. Smatra se da je količina cinka u tijelu odrasle osobe oko 2 g. Najveću količinu cinka u tijelu nalazimo u retini i muškim reproduktivnim organima, dok ga u znatnoj mjeri nalazimo i u kostima i mišićima. Apsorpcija mu je loša, a glavni dio cinka apsorbira se u jejunumu, tj. u tankom crijevu. Cink sudjeluje u aktivnosti gotovo stotinu enzima, tvari koje omogućavaju odvijanje biokemijskih reakcija u našem tijelu. Cink utječe na osjećaj okusa i na tek. Elementi okusa nalaze se u slini i strukturna su tvar epitelnih stanica sluznice usne šupljine.. Najčešći su simptomi nedostatka cinka suha i ogrubjela koža, beživotna kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima, oslabljeni osjeti okusa i mirisa, gubitak teka i tjelesne težine, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, proljev, česte infekcije, otežano zacjeljivanje rana, kožne iritacije i poremećaji poput dermatitisa i akni... Mogući su i poremećaji rasta i razvoja, koncentracije i pamćenja, imuniteta i izmjene tvari te impotencija i neplodnost..[...]

Nastavi dalje...


ANISOVO ULJE

ANISOVO ULJE

Latinski naziv: Pimpinella anisum esential oil

Način dobivanja: destilacija ploda vodenom parom

Djelovanje: emenagog, karminativ, spazmolitik, kardiotonk.

Indikacije: amenoreja, dismenoreja, nadutost, loša probava, tahikardije.

Miris: sladak, začinski, poput likera

Koristi se kod:

- probavnih tegoba, kolika i nadutosti

- bolova u mišićima i reumatskih bolova

- bronhitisa, kašlja i prehlade

- menstrualnih bolova

Anisovo ulje

Ulje anisa ima 80-90% anetola, zatim estragola, anizaldehida i anisove kiseline.

Alkoholno grčko piće Uzo je začinjeno glavnim sastojkom ulja anisa, anetolom, koji eteričnom ulju daje karakterističan okus.

Anisovo ulje upotrebljava se u pripremi specijalnog likera Anissete, pa tako imamo Anisovac, Aspin, Sambuk, potom francuski Pernod i Ricard, španjolski Ojen, turski Raki, grčki Ouzo i arapski Arrak.

Ulje anisa se također koristi u izradi slastica i napitka.

Pimpinella anisum, grije, smiruje grčeve, smanjuje nadutost. Može se upotrebljavati samo i miješano s uljem komorača.

Djeluje stimulativno i jača organizam (u malim dozama), a istodobno umiruje; ublažava mišićne i reumatske bolove; potiče iskašljavanje kod bronhitisa, prehlade i kašlja.



Koristi od anisovog ulja

Iz sjemenki anisa dobiva se eterično ulje snažnog i karakterističnog mirisa ploda anisa.

Poput čaja anisa, djeluje dobro kod meteorizma (nadutosti), zajedno s muškatnom kaduljom i kaduljom koristi kod amenoreja, policističnih jajnika i bolnih menstruacija.

Uz ulja bogata cineolom (ravensara, eukaliptus globulus) koristi se kod dišnih tegoba.

Začepljenje dišnih puteva:

Stavite 1 kap ulja anisa, 1 kap ulja metvice i 1 kap ulja eukaliptusa u posudu vruće vodi i udišite pare naizmjenično kroz nos i usta.

Ručnik preko glave će zadržati pare.

Izvrstan je i kao osvježivač daha u vodicama za usta, često kombiniran s paprenom metvicom i limunom.

U kozmetici se koristi kao dodatak zanimljivim i osvježavajućim pilinzima za lice i tijelo, gelovima za tuširanje, ali i u parfemima.



ANISOVO ULJE - kod glavobolje



Zdravstvene prednosti:

Zdravstvene prednosti eteričnog ulja anisa mogu se pripisati njegovim antiepileptičnim i antihisteričnim svojstvima, dobar je protiv reumatizma, grčeva, kao sredstvo za čišćenje, sredstvo protiv nadimanja, lijek za smanjivanje kongestije, poboljšava probavu, dobar je za iskašljavanje, kao insekticid, sedativ i stimulans.

U Indiji i drugim državama, anis se koristi i kao osvježivač usta i probavni agent. O ljekovitosti ove biljke pisalo se davno prije u starom Egiptu, Grčkoj i Rimu.

Eterično ulja anisa koristi se i za vanjsku uporabu te se, primjerice, uspješno primjenjuje kod uništavanja ušiju.

Ulje anisa izvana rabimo kod ujeda insekata, za masažu čela kod glavobolje i sinusa te za inhalacije kod astme, bronhitisa i jakog kašlja.

Eterično ulje anisa ima sedativni učinak, može smiriti epileptične napade, disanje i nervozne reakcije, ako se provodi u višim dozama.

Učinkovito umiruje živčana stanja i konvulzije. Treba se koristiti s oprezom jer može imati negativne učinke, osobito u djece.

Ovo ulje može pružiti olakšanje od reumatskih bolova i smanjiti osjećaj boli u zahvaćenim područjima. Također pruža djelotvornu zaštitu protiv infekcija i pomaže brže zarastanje rana.

2g. anisova ulja staviti u 98 g. 90-postotnog alkohola i promiješati.

Uzimati 3 puta po 10 kapi poslije jela s malo vode ili čaja.

Stanja ili bolesti uzrokovane grčevima, kašljem, bolovima i konvulzijama mogu imati koristi od ulja anisa. Grč je pretjerana kontrakcija u dišnim putovima, mišićima, živcima, krvnim žilama i unutarnjim organima što rezultirala teškim kašljem, grčevima, konvulzijama, smanjenom cirkulacijom, bolovima u trbuhu i prsima i drugim simptomima.

Eterično ulje anisa opušta te kontrakcije i daje olakšanje od gore navedenih bolesti.

U niskim dozama, pomaže liječiti zatvor, nadutost i probavne smetnje, itd.

Zatvor i nadutost:

Dodajte 10 kapi ulja anisa ili mješavinu od 5 kapi anisa i 5 kapi ulja komorača na 1 žlicu baznog ulja i masirate trbuh laganim pokretima u smjeru kazaljke na satu. Počnite na dnu desne strane trbuha i masirajte do podno rebara, potom iznad pupka i dolje do dna lijeve strane trbuha. Ponovite koliko god puta je potrebno, kombinirajući jačinu pritiska. Ukoliko je konstipacija teška, možda će cijeli trbuh zahtijevati krajnje nježnu masažu.

Plinovi u organizmu izazivaju probavne smetnje, bol u prsima, bol u želucu, grčeve mišića i bolove, hipertenziju, pa čak i probleme poput gubitka kose i smanjenje vida, ako postanu kronični. Eterično ulje anisa pomaže ukloniti plinove.

Često se koristi za poticanje probave pogotovo nakon blagdana ili teških obroka.

Ulje anisa je vrlo učinkovito u čišćenju zagušenja pluća i dišnih putova, u uvjetima kao što su astma, bronhitis i dr.

Oslobađa kašalj pohranjen u plućima i dišnim putovima i daje olakšanje od kašlja, težine u prsima, poteškoća s disanjem, astme, bronhitisa, kongestije i drugih respiratornih poremećaja.

Eterično ulje anisa rastapa i omekšava sluz, a ujedno spriječava grčeve u najfinijim mišićima u najmanjim bronhijima. Djelotvorne tvari anisa koje se resorbiraju u bronhima izlučuju se preko sluznice bronhijam za razliku od ostalih biljnih tvari koje se izlučuju preko crijeva.

Olakšano iskašljavanje u kojemu je i ispljuvak rjeđi, produkt je takvog djelovanja anisa na bronhije.

Anetol je glavni sastojak i karakterističan miris u ulju anisa. Testovi su pokazali da je anetol antispazmodik za mišićno tkivo, posebice crijeva i uterusa. Bronhijalna začepljenja se također mogu smanjiti udisanjem ulja koja sadrže anetol. Neki stručnjaci ukazuju da anetol ima blaga estrogenična svojstva.

Anisaldehid i anisalkohol doprinose mirisu ulja, ali nije poznato imaju li ikakvih korisnih učinka.

ANISOVO ULJE - za bolove u mišićima, zglobovima te reumatskim bolovima



Može se koristiti i kao:

Koristi se kao sedativ za anksioznost, živčanost, depresiju, bijes, stres i sl. kao i za simptome kao što su nesanica zbog opuštajućeg efekta.

Ovaj efekt je posebno vidljiv kada se koristi u višim dozama, jer u vrlo malim dozama, djeluje kao stimulans.

Ulje anisa može potaknuti cirkulaciju i dati olakšanje od reume i artritisa, potiče lučenje enzima i hormona, a može stimulirati živčani sustav i mozak.

Eterično ulje anisa se može nabaviti iz mnogih zemalja svijeta, uključujući Indiju i Španjolsku, a proizvodi se parnom destilacijom sjemenki.

Eterično ulje zvjezdastog anisa je vrlo slično ulju sjemenki anisa.

Patvori se sintetskim anetolom, komoračem i zvjezdastim anisom, relativno često.

Ulje anisa je toksično za insekte i manje životinje, a time i njegov miris drži insekte daleko.

Samo ili u kombinaciji sa sirom ulje je prvorazredan mamac za miševe i za privlačenje pčela, kada u blizini nema cvijeća.

U veterinarskoj struci često se spominje kao moćno terapijsko sredstvo za crijevne tegobe kod konja i pasa.

ANISOVO ULJE - pomoć kod disanja i prehlada



Napomena:

Anisovo ulje može postati otrovno ako je izloženo svjetlosti i zraku, pravilno pohranjivanje ulja u žutoj staklenoj boci s brušenim staklenim čepom, zahtijeva hladno i tamno mjesto.

Upozorenje:

Anetol može djelovati kao blagi estrogen i u većim dozama utjecati na karcinome vezane u estragon.

Međutim, krajnje je mala vjerojatnost da količine koje tijelo upije tijekom gore opisane masaže trbuha ili inhaliranja, mogu predstavljati bilo kakvu opasnost.

Ukoliko ste zabrinuti, izbjegavajte uporabu ulja anisa kod endometrioze i karcinoma dojke ili jajnika.

Ne upotrebljavajte eterično ulje anisa kod ljudi s oboljelom jetrom ili beba mlađih od 12 mjeseci i izbjegavajte njegovo korištenje kod trudnica ili dojilja.

U velikim dozama, ima opojne efekte i usporava disanje i cirkulaciju. Može izazvati iritaciju određenih tipova kože.

Bolje ga je izbjegavati u trudnoći.

Ne smiju ga koristiti trudnice, mala djeca, dojilje.

Izbjegavati kod hormon ovisnih tumora dojke i jajnika.

ANISOVO ULJE - pomaže kod nadutosti i menstrualnih bolova



NUSPOJAVE:

Kontraindikacije: Ulje nije prikladno za trudnice, dojilje i malu djecu.

molimo pročitati izjavu