//

JABUČNI OCAT

Prirodna moć jabučnog octa

KOVAL

Jabučni ocat se koristi kao lijek i prevencija mnogih bolesti već stotine godina. U vrijeme Hipokrata, kojeg su mnogi smatrali ocem medicine, ocat su koristili za liječenje mnogih oboljenja. Za vrijeme američkog građanskog rata, ocat su primjenjivali kao antiseptik.

Zbog čega je jabučni ocat toliko poseban?

Jabuka - glavni sastojak jabučnog octa - ima izvanredna nutritivna svojstva i poznata je kao najzdravije voće. Jabuka sadrži mnoge vitamine i minerale, kao što su pektin, beta-karoten, kalcij, željezo, fosfor i kalij. Osim toga, jabuka je izvor enzima i amino kiselina.

Jabučni ocat je odlično sredstvo za čišćenje organizma. Ocat raskida naslage masti i sluzi u tijelu i na takav način poboljšava zdravlje jetre, bubrega i drugih organa.

Jabučni ocat oksidira krv i smanjuje rizik od visokog krvnog tlaka. Neutralizira patogene bakterije i toksične tvari, koje se mogu unijeti u organizam sa hranom.

Jabučni ocat potiče zdravu probavu i rad crijeva.

Provedena istraživanja su pokazala, da jabučni ocat pomaže ojačati srce, stabilizirati razinu šećera u krvi i smanjiti rizik od mnogih vrsta raka.

Ocat tjera toksine iz organizma i potpomaže mršavljenju.

Probajte svaki dan popiti dvije do šest čajnih žlica jabučnog octa sa vodom. Jabučnim octom možete poškropiti salatu, povrće itd. Također se može napraviti napitak od jabučnog ocata, vode i meda, koji se pije vruć ili hladan.

Kod kojih oboljenja može pomoći jabučni ocat. Postoji mnogo bolesti, koje možete liječiti sa jabučnim octom.

Neke od njih su: Artritis: Osim toga, što svaki dan pijete nekoliko žličica octa, možete natopiti bolno mjesto sa vrućom otopinom octa i vode (pola čaše octa na tri čaše vode).

Visoki krvni tlak: Kalij, koji se nalazi u jabučnom octu, blagotvorno djeluje na srce i snižava krvni tlak.

Mršavljenje: Nije moguće smršaviti, ako vaš metabolizam ne radi dobro . Jabučni ocat čisti organizam i potpomaže probavi i na takav način utječe na metabolizam, koji sagorijeva masnoće, u mjesto toga da ih talože u tijelu.

Karcinom: Ocat se može koristiti za prevenciju i liječenje karcinoma, jer sprečava rast kancerogenih stanica.

Zatvor: Jabučni ocat sadrži pektin, koji pomaže radu crijeva i sprečava zatvor.

Ovo su samo nekoliko primjera toga, kako se može koristiti jabučni ocat. Prije nego što počnete trošiti teško zarađeni novac na skupe lijekove, pokušajte sa jabučnim octom, koji je jeftin i nema štetnih posljedica.

Recept: Pomiješajte žlicu jabučnog octa s žlicom meda. Dodajte u čašu hladne vode. Pijte dvaput dnevno

Nemojte za ovaj recept koristiti komercijalni jabučni ocat jer oni ne sadrže jednake nutricionističke vrijednosti kao organski.

Priprema: Ovakvom pripremom dobije se najkvalitetniji ocat, posebno ako među ubrane plodove dodamo i dio divljih jabuka.

Jabuke izgnječite ili sameljite i tom masom napunite posudu. Masu dobro nabijte i držite na toplom. Nakon 2-3 dana dodajte mlake vode do vrha jabučne mase. Posudu prekrijte gazom i držite na toplom, pa će vrenje završiti već nakon 20 dana. Taj ocat procijedite kroz što gušće platno i razlijte ga u staklenke i čvrsto zatvorite.

LJEKOVITE BILJKE IZ NAŠEG PODNEBLJA - BILINARSKI LEKSIKON

TRAVA IVA: Teucrium montanum

#1

Uz nju se veže jedna narodna izreka: "Trava iva od mrtva pravi živa". Izuzetno je gorkog i oporog ukusa, a u narodnoj medicini koristi se za liječenje mnogobrojnih bolesti, prije svega probavnih i dišnih organa, pa čak i kod tuberkuloze pluća. Trava iva u svojem sastavu ima gorke tvari, tanin, metanol, petrolejski eter, kloroform, etilni acetat, 1-butanol. Zbog tih sastojaka čak je i ljekarnici često preporučuju za jačanje imuniteta, a odličan je izbor za ljude koji su izloženi jakom stresu. Zbog gorkih tvari pomaže kod mnogobrojnih bolesti želuca te olakšava nadutost..... … Nastavi dalje... »

PLUĆNJAK: Pulmonaria officinalis

#2

Zapadna pučka medicina plućnjak koristi kod liječenja krvi, krvarenja, bolesti mjehura, pluća, bronhitisa, proljeva, groznice, angine, kašlja, hemoroida, hrapavog grla, promuklosti, prehlade, gripe, za izazivanje znojenja, liječenje rana, akni, bolesti očiju, kožnih bolesti, kod pomanjkanja vitamina C, te za izazivanje znojenja. Pa i stara je nauka o signaturi dala svijetlim mrljama listu plućnjaka sličnost plućnim krilima radi čega je i upotreba te biljke bila prikladna protiv plućnih bolesti. .... … Nastavi dalje... »

KONOPLJASTA KOPRIVA: Galeopsis speciosa Mili.

#2

Da je riječ o važnoj biljci, očigledno je po broju sastojaka. Zbog velike količine silicijeve kiseline, konopljasta kopriva djeluje slično kao i preslica. Izlučivanje tekučine preko bubrega (diuretično djelovanje) potiču mineralne tvari i saponini. Te aktivne tvari poboljšavaju izlučivanje sluzi iz pluća i bronhiola te iskašljavanje sluzi (ekspektorans). Zbog trijeslovina, konopljasta kopriva djeluje kao blagi adstringens.... … Nastavi dalje... »

KONOPLJIKA: Vitex agnus-castus

#2

Dakle, uporaba konopljike je indicirana za tretiranje slijedećih tegoba: - PMS, polimenoreja, oligomenoreja, bolne mentruacije, endometrioza, mastalgije, PCOS - sindrom policističnih jajnika, fibrocistične promjene u dojkama, ženska neplodnost, akne uzrokovane hormonalnim disbalansom. Upotrebljava se i kod mastopatije, za olakšavanje klimakteričnih poteškoća, liječenje endometrioze i policističnih jajnika. ...… Nastavi dalje... »

MIŠJAKINJA: Stellaria media L.

#2

Alfred Vogel, preminuli švicarski fitoterapeut i nutricionista, navodi da ne postoji bolji lijek od mišjakinje za liječenje – dječijih grčeva… Ova biljka je u narodu poznata kao svestran dar prirode koji – i liječi, krijepi i osvježava. Mišjakinja je dobra i u liječenju bolesti bubrega i mjehura, želuca i crijeva, ali i kože. Ova je biljka, naime, pokazala velik uspjeh u liječenju osipa, čireva, ozljeda, rana, ali i psorijaze, gnojnih rana......… Nastavi dalje... »

SRČANICA: Leonurus cardiaca L.

#2

Korištena je kao srčani tonik, tonik za maternicu, emenagog, protiv nesanice, grčeva u želucu itd...Koristi se i u tradicionalnoj kineskoj medicini. Srčanica je dobar lijek kod neuroze srca, kod slabosti srca uvjetovanog neurozom i kod lupanja srca, ako je to uvjetovano nadutošću trbuha, pa se treba složiti sa shvaćanjem antičkih liječnika da je srčenica lijek za želudac, jer se upravo nadutost želuca i grčevi želuca liječe tom ljekovitom biljkom..... … Nastavi dalje... »

VRBOVICA: Epilobium Angustifolium L.

#2

Upotrebljava se: kod benigne hiperplazije prostate, upale sluzokože i nekih ženskih bolesti, kod angine i akutne respiratorne infekcije (odvar od rizoma vrbovice - za grgljanje), kod otitisa (upale srednjeg uha), kod anemije (malokrvnosti) i krvarenja (odvar od rizoma i nadzemnog dijela vrbovice - po mongolskoj medicini), kod liječenja inficiranih (gnojnih) rana i čireva (ispiranje čajem, odvarom, od nadzemnog dijela vrbovice i postavljanje melema - kompresura od mekinja mladih listova vrbovice), kod nesanice i glavobolje..... … Nastavi dalje... »

ČEŠLJUGOVINA: Dipsacus fullonum

#2

U siromašnoj literaturi o češljugovini navodi se uporaba tinkture od korijena u liječenju: bolesti kože - afti, bradavice,(apscesa, sunčanih pjega, raznih kožnih nečistoća, nadražuje kožu, rabi se za čišćenje kože u kozmetici lica i tijela), reumatizma i artritisa, karcinoma (cijela biljka kao čaj ili tinktura), tegoba sa lokomotornim sustavom (zglobovi, koštana oboljenja, reumatizam mišićnog tkiva itd).....… Nastavi dalje... »

MOTAR: Crithmum maritimum L.

#2

Mesnati i čvrsti listovi imaju slan i aromatičan okus. Pomorci su listove motara u prošlosti nosili uložene u octu na svoje plovidbe kao sredstvo protiv skorbuta. Svježe ubrani listovi su zapravo relativno siromašni vitaminom C. Sušenjem listova dio eteričnog ulja (kojemu je glavni sastojak dilapiol) ispari, pa se mogu prirediti jela s blažim mirisom. Upotrebljava se u prehrani, za salate, ukiseljena i za umake, ali i u medicini kao antiskorbutik i diuretik....… Nastavi dalje... »

LIŠAJ GRMAŠ: Cetraria islandica L.

#2

Islandski lišaj ili u našim krajevima poznat kao lišaj grmaš pravi je primjer uporabe biljke na razne načine. Djeluje i kao antispazmodik (umiruje grčeve), što nas upućuje na to da sva njegova prirodno ljekovita djelovanja rabimo pri prehladi, respiratorno-dišnom kataru, kašlju, bronhitisu, kroničnom bronhitisu, laringitisu, promuklosti, gingivitisu, pneumoniji, upali porebrice, hripavcu, za zaustavljanje krvarenja iz kaverni – bacanja krvi, pri tuberkulozi, kod osoba sklonim prehladama ili kod osoba s padom imuniteta itd.....… Nastavi dalje... »