Kemijski element arsen nosi u periodnom sustavu elemenata simbol As, atomski (redni) broj mu je 33
ARSEN (As, latinski - arsenium) je kemijski element sa simbolom As i atomskim brojem 33. U periodnom sistemu elemenata svrstan je u 4. periodu i 5. glavnu grupu (grupa 15) odnosno u dušikovu grupu. U prirodi se veoma rijetko može naći samorodan, uglavnom je rasprostranjen u obliku sulfida.
Spada u polumetale, koji ovisi od modifikacije pokazuje metalne ili nemetalne osobine.
Nastavi dalje»
Kemijski element Sumpor nosi u periodnom sustavu elemenata simbol S, atomski (redni) broj mu je 16, a atomska masa mu iznosi 32,065(5). Mirisom podsjeća na šibice, lagan je i mekan. Netopljiv u vodi, ali je topljiv u nepolarnim otapalima, primjerice ugljikovu disulfidu (CS2), tetetraklorugljiku (CCl4) i toluenu (C6H5CH3). Slab je vodič topline i elektriciteta. Gori plavičastim plamenom pri čemu nastaje sumporov dioksid (SO2)....…
Nastavi dalje »
Kemijski element Natrij nosi u periodnom sustavu elemenata simbol Na, atomski (redni) broj mu je 11, a atomska masa mu iznosi 22,98976928(2). Sodik je stari hrvatski naziv za natrij. Najrasprostranjeniji je element u prirodi, pa je vrlo teško naći uzorak neke tvari u kojem se, bar u tragovima ne nalazi poneki spoj natrija. Elektronska mu je konfiguracija 1s2 2s2 2p6 3s1.....… Nastavi dalje »
Mangan (Mn, latinski - manganium) je metal VIIB, grupe. Ima 15 izotopa čije se atomske mase nalaze između 49-62. Postojan je samo jedan- 55, koji čini skoro 100% sastava izotopa mangana koji se javljaju u prirodi. Zastupljen je u zemljinoj kori u količini od 950 ppm (eng. parts per million) u obliku rude koju čine mješavine nekoliko vrsta oksida. Važniji minerali su: braunit, piroluzit i hausmanit. Sva tri su oksidi mangana. Mangan je 1774 otkrio Johan Gottlieb Gahn ......… Nastavi dalje»
Klor je najrasprostranjeniji halogeni element u prirodi. Kao ni ostalih halogenih elemenata, u prirodi ga nema u elementarnom stanju zbog velike kemijske reaktivnosti. Najčešće se nalazi u kloridima (NaCl, KCl i MgCl2), kojih ima u morskoj vodi, isušenim slanim jezerima i podzemnim nalazištima. Maseni udio kloridnih iona u moru je oko 1.94%, a u zemljinoj kori oko 0,013% (oko 130 ppm). Najvažniji minerali klora su halit (NaCl), silvin (KCl) i karnalit (KCl x MgCl2 * 6H2O)....… Nastavi dalje »
Kemijski element kadmij nosi u periodnom sustavu elemenata simbol Cd, atomski (redni) broj mu je 48, a atomska masa mu iznosi 112,411(8). Kadmij je srebrnobijel, mekan metal, može se rezati nožem, izvlačiti u žice i kovati u listiće. Kao prašina pri zagrijavanju burno reagira s jako oksidirajućim tvarima. Kadmij je kumulativan otrov; kada uđe u organizam, taloži se u bubrezima i ostaje gotovo cijelog života.......…
Nastavi dalje »
Molibden (Mo, latinski - molybdos) - je element 6. grupe kemijskih elemenata. Ime potječe od grčkog naziva za olovo - molybdos. Kemijski element molibden nosi u periodnom sustavu elemenata simbol Mo, atomski (redni) broj mu je 42, a atomska masa mu iznosi 95,94(2). Molibden je srebrnobijeli metal, visokoga tališta, velike čvrstoće, tvrd, dobro toplinske i električne vodljivosti. Važan je biogeni mikroelement. Molibden je mikroelement koji odigrava važnu ulogu u metabolizmu biljaka.......… Nastavi dalje »
U antičko doba dolazio je gotovo jedino s Cipra, pa je bio poznat pod nazivom "aes cyprium" (ciparska ruda) ili u kraćem obliku cyprium, a od tog naziva potječe latinsko ime cuprum, po čem je dobio simbol Cu u periodnom sustavu elemenata. Bakar je element neophodan za pravilno funkcioniranje ljudskog organizma u tragovima. Visoka razina bakra se povezuje s bolestima kao što su Alzheimerova bolest, Parkinsonova bolest, shizofrenija, depresija i autizam.......…
Nastavi dalje»
Magnezij je, kao i kalcij otkriven 1808. godine, a oba minerala otkrio je Sir Humphrey Davy. Magnezij je zemnoalkalijski metal, osmi najzastupljeniji mineral nađen u Zemljinoj kori. Zbog lake topljivosti u vodi magnezij je treći najzastupljeniji mineral u morskoj vodi, nakon natrija i klorida. Kemijski element 2. Skupine periodnoga sustava elemenata, sjajna srebrno bijela kovina. Mekan je i plastičan, pa se može kovati, lijevati i valjati u limove i žice...…
Nastavi dalje »
Kemijski element 12. skupine periodnoga sustava elemenata, plavkastobijela sjajna kovina. Pri sobnoj je temperaturi krhak i lomljiv. Na temperaturi 100 - 150 °C omekša i postane rastezljiv, pa se lako kuje, valja u tanke ploče i izvlači u žicu. Iznad 200 °C postaje ponovo krhak i mrvi se u prah. U prirodi se ne nalazi u elementarnom stanju. Dobiveni cink je plinovit i ukapljuje se. Onečišćen je drugim metalima, pa se podvrgava frakcijskoj destilaciji. U brodogradnji ima široku primjenu. Tzv. "cink protektor"...…
Nastavi dalje »
Kemijski element srebro nosi u periodnom sustavu elemenata simbol Ag, atomski (redni) broj mu je 47, a atomska masa mu iznosi 107,8682(2). Urođeno je srebro, kao i zlato, rijedak, vrijedan mineral koji se u prirodi javlja u obliku grumenja, u zrnu i čekinjasto razgranatim izraslinama u hidrotermalnim žilama. Pošto je mekan, lako se oblikuje, pa su stoga, tijekom vremena, tu kovinu koristili za izradu ukrasnih i praktičnih predmeta, od kruna, preko jedaćeg pribora do kovanog novca..… Nastavi dalje »
Kemijski element Fosfor nosi u periodnom sustavu elemenata simbol P4, atomski (redni) broj mu je 15, a atomska masa mu iznosi 30,973762(2)?. Fosfor je pri sobnoj temperaturi kruta tvar. Pojavljuje se u tri alotropske modifikacije, kao bijeli, crveni i crni fosfor. Hrvatski naziv za ovaj element je svjetlik. Fosfor je jedini element 15. Skupine periodnog sustava kojeg u prirodi nema u slobodnom stanju. Nalazi se u stijenama – u sastavu mnogih minerala i u tlu, gdje nastaje...…
Nastavi dalje »
Boja: Ovisi o kemijskom sastavu, brojni su varijeteti. Najčešće je taman do crn (shorl), a može varirati od najrjeđeg bezbojnog, bijelog, ružičastog i crvenog (rubelit), ljubičastog, zelenog (verdelit), i najvredniji plavi (indigolit, paraiba), a može biti i dvobojan ružičasto – zelen (elbait)
Tvrdoća: 7-7,5. po Mohsovoj ljestvici. Ne kala se, ima neravan lom, bijel ogreb i staklast sjaj. Ne otapa se u kiselinama.
Osnovni podaci: Kristalizira u trigonskom sustavu i ima dugo-prizmatičan habitus, ponekad igličast i zrakast. Bogat je kristalnim formama.
Nalazište: Brazil, SAD, Kanada, Jugozapadna Afrika, Šri Lanka, Mianmar, Madagaskar, Pakistan, Meksiko.
Koristan je u liječenju paranoje, kao i za nadilaženje disleksije, zato što popravlja koordinaciju oko-ruka i asimilaciju i prevođenje kodiranih informacija.
Legenda kaže da je, u tihoj noći, kada je cijelo pleme zaspalo, iz sjene izronila legija zlih duhova i pretvorila svaki san u noćne more. Bilo je to kada je Veliki duh odlučio uhvatiti tamu noći i iskovati crni kamen toliko intiman iz sjene da bi imao sposobnost služiti kao štit protiv svakog zla, apsorbujući svaku uljez energiju koja se usudila prići članovima plemena.
Rođen je crni turmalin, jedan od najmoćnijih energetskih zaštitnih kamenja koje nam je majka Zemlja ponudila. U obitelji Stone People, ona je naš veliki saveznik u zaštiti od svih oblika i vrsta negativnih energija. Crni turmalin ima sposobnost uhvatiti najgušće vibracije koje se mogu usmjeriti prema nama. Ona je naš prirodni štit protiv bijesa, vampirizma i toksičnih misli koje nas okružuju u svakodnevnom životu.
Ako često prolazite kroz energetski nabijene sredine, ovaj Kamen je moćan saveznik koji će vas zaštititi. Na fizičkoj razini, to je Kamen koji jača imunološki sustav, pored raspršivanja stresa i tjeskobe. Turmalin i dalje ima svojstvo apsorbovanja elektromagnetskog zračenja koje remeti naše energetsko polje, zbog čega je veliki Kamen koji se postavlja pored računala i elektronske opreme.
Zbog guste vibracijske trake s kojom djeluje ovo Stone Being, ne preporučamo ga koristiti na vratu ili u naušnicama, primjerice, za blizinu suptilnijih energetskih čakri. Idealno bi bilo nositi ga u džepu ili ostaviti na stolu i drugim okruženjima. Budući da Turmalin apsorbuje sve vrste negativne energije, preporučuje se stalno čišćenje, kako bi mu se vratila zaštitna snaga.
Uz zaštitno polje crnog turmalina, podižemo naš štit protiv različitih vrsta napada koji nas izazivaju na našem pješačenju.
Turmalin čišćenje: turmalin se čisti 1-2 puta mjesečno, kratko pod mlazom mlake vode ili preko noći u posudi s vodom te zajedno s gorskim kristalom.
Turmalin punjenje: sve vrste turmalina pune se neograničeno na direktnom suncu (nakit treba puniti u suhoj posudi zajedno s kristalima hematita i gorskog kristala).