Kemijski element arsen nosi u periodnom sustavu elemenata simbol As, atomski (redni) broj mu je 33
ARSEN (As, latinski - arsenium) je kemijski element sa simbolom As i atomskim brojem 33. U periodnom sistemu elemenata svrstan je u 4. periodu i 5. glavnu grupu (grupa 15) odnosno u dušikovu grupu. U prirodi se veoma rijetko može naći samorodan, uglavnom je rasprostranjen u obliku sulfida.
Spada u polumetale, koji ovisi od modifikacije pokazuje metalne ili nemetalne osobine.
Nastavi dalje»
Kemijski element Sumpor nosi u periodnom sustavu elemenata simbol S, atomski (redni) broj mu je 16, a atomska masa mu iznosi 32,065(5). Mirisom podsjeća na šibice, lagan je i mekan. Netopljiv u vodi, ali je topljiv u nepolarnim otapalima, primjerice ugljikovu disulfidu (CS2), tetetraklorugljiku (CCl4) i toluenu (C6H5CH3). Slab je vodič topline i elektriciteta. Gori plavičastim plamenom pri čemu nastaje sumporov dioksid (SO2)....…
Nastavi dalje »
Kemijski element Natrij nosi u periodnom sustavu elemenata simbol Na, atomski (redni) broj mu je 11, a atomska masa mu iznosi 22,98976928(2). Sodik je stari hrvatski naziv za natrij. Najrasprostranjeniji je element u prirodi, pa je vrlo teško naći uzorak neke tvari u kojem se, bar u tragovima ne nalazi poneki spoj natrija. Elektronska mu je konfiguracija 1s2 2s2 2p6 3s1.....… Nastavi dalje »
Mangan (Mn, latinski - manganium) je metal VIIB, grupe. Ima 15 izotopa čije se atomske mase nalaze između 49-62. Postojan je samo jedan- 55, koji čini skoro 100% sastava izotopa mangana koji se javljaju u prirodi. Zastupljen je u zemljinoj kori u količini od 950 ppm (eng. parts per million) u obliku rude koju čine mješavine nekoliko vrsta oksida. Važniji minerali su: braunit, piroluzit i hausmanit. Sva tri su oksidi mangana. Mangan je 1774 otkrio Johan Gottlieb Gahn ......… Nastavi dalje»
Klor je najrasprostranjeniji halogeni element u prirodi. Kao ni ostalih halogenih elemenata, u prirodi ga nema u elementarnom stanju zbog velike kemijske reaktivnosti. Najčešće se nalazi u kloridima (NaCl, KCl i MgCl2), kojih ima u morskoj vodi, isušenim slanim jezerima i podzemnim nalazištima. Maseni udio kloridnih iona u moru je oko 1.94%, a u zemljinoj kori oko 0,013% (oko 130 ppm). Najvažniji minerali klora su halit (NaCl), silvin (KCl) i karnalit (KCl x MgCl2 * 6H2O)....… Nastavi dalje »
Kemijski element kadmij nosi u periodnom sustavu elemenata simbol Cd, atomski (redni) broj mu je 48, a atomska masa mu iznosi 112,411(8). Kadmij je srebrnobijel, mekan metal, može se rezati nožem, izvlačiti u žice i kovati u listiće. Kao prašina pri zagrijavanju burno reagira s jako oksidirajućim tvarima. Kadmij je kumulativan otrov; kada uđe u organizam, taloži se u bubrezima i ostaje gotovo cijelog života.......…
Nastavi dalje »
Molibden (Mo, latinski - molybdos) - je element 6. grupe kemijskih elemenata. Ime potječe od grčkog naziva za olovo - molybdos. Kemijski element molibden nosi u periodnom sustavu elemenata simbol Mo, atomski (redni) broj mu je 42, a atomska masa mu iznosi 95,94(2). Molibden je srebrnobijeli metal, visokoga tališta, velike čvrstoće, tvrd, dobro toplinske i električne vodljivosti. Važan je biogeni mikroelement. Molibden je mikroelement koji odigrava važnu ulogu u metabolizmu biljaka.......… Nastavi dalje »
U antičko doba dolazio je gotovo jedino s Cipra, pa je bio poznat pod nazivom "aes cyprium" (ciparska ruda) ili u kraćem obliku cyprium, a od tog naziva potječe latinsko ime cuprum, po čem je dobio simbol Cu u periodnom sustavu elemenata. Bakar je element neophodan za pravilno funkcioniranje ljudskog organizma u tragovima. Visoka razina bakra se povezuje s bolestima kao što su Alzheimerova bolest, Parkinsonova bolest, shizofrenija, depresija i autizam.......…
Nastavi dalje»
Magnezij je, kao i kalcij otkriven 1808. godine, a oba minerala otkrio je Sir Humphrey Davy. Magnezij je zemnoalkalijski metal, osmi najzastupljeniji mineral nađen u Zemljinoj kori. Zbog lake topljivosti u vodi magnezij je treći najzastupljeniji mineral u morskoj vodi, nakon natrija i klorida. Kemijski element 2. Skupine periodnoga sustava elemenata, sjajna srebrno bijela kovina. Mekan je i plastičan, pa se može kovati, lijevati i valjati u limove i žice...…
Nastavi dalje »
Kemijski element 12. skupine periodnoga sustava elemenata, plavkastobijela sjajna kovina. Pri sobnoj je temperaturi krhak i lomljiv. Na temperaturi 100 - 150 °C omekša i postane rastezljiv, pa se lako kuje, valja u tanke ploče i izvlači u žicu. Iznad 200 °C postaje ponovo krhak i mrvi se u prah. U prirodi se ne nalazi u elementarnom stanju. Dobiveni cink je plinovit i ukapljuje se. Onečišćen je drugim metalima, pa se podvrgava frakcijskoj destilaciji. U brodogradnji ima široku primjenu. Tzv. "cink protektor"...…
Nastavi dalje »
Kemijski element srebro nosi u periodnom sustavu elemenata simbol Ag, atomski (redni) broj mu je 47, a atomska masa mu iznosi 107,8682(2). Urođeno je srebro, kao i zlato, rijedak, vrijedan mineral koji se u prirodi javlja u obliku grumenja, u zrnu i čekinjasto razgranatim izraslinama u hidrotermalnim žilama. Pošto je mekan, lako se oblikuje, pa su stoga, tijekom vremena, tu kovinu koristili za izradu ukrasnih i praktičnih predmeta, od kruna, preko jedaćeg pribora do kovanog novca..… Nastavi dalje »
Kemijski element Fosfor nosi u periodnom sustavu elemenata simbol P4, atomski (redni) broj mu je 15, a atomska masa mu iznosi 30,973762(2)?. Fosfor je pri sobnoj temperaturi kruta tvar. Pojavljuje se u tri alotropske modifikacije, kao bijeli, crveni i crni fosfor. Hrvatski naziv za ovaj element je svjetlik. Fosfor je jedini element 15. Skupine periodnog sustava kojeg u prirodi nema u slobodnom stanju. Nalazi se u stijenama – u sastavu mnogih minerala i u tlu, gdje nastaje...…
Nastavi dalje »
Efekt mačjeg oka nastaje smjenjivanjem vlakana kvarca i azbesta.
Boja potječe od oksida metala, ali mu upravo vlaknasta struktura i pravilna obrada daju sjaj.
Tigrovo oko je jedan od najpopularnijih minerala.
Njegovo misteriozno mačje oko je intrigiralo ljude stoljećima.
Grupu minerala kvarca koja pokazuje "mačje oko" nazivamo kvarc mačje oko ili šatojan kvarc.
Pošto tigrovo oko nije jedini mineral s efektom mačjeg oka, treba ga razlikovati od minerala:
Mačje oko (cimofan hrizoberil).
Sokolovo oko je tigrovo oko koje umjesto azbesta sadrži krokidolit (plavi azbest), nije bilo izloženo metalima pa krokidolit nije promijenio boju u zlatno-žutu.
Zeleno tigrovo oko (Arizona tigrovo oko), ali to je mineral serpentin. On nastaje u metamorfnim stijenama, a vlaknast izgled mu daje hrizolit.
Najveća nalazišta Tigrovog oka su u Južnoj Africi, Australiji, Burmi, Indiji i u SAD-u. Jako je osjetljiv na bilo kakve kiseline.
U povijesti je ovaj kamen bio na glasu kao jedan od najmoćnijih talismana.
Nošen je za zaštitu od uroka, prokletstva, loše sreće i svih vrsta žala.
Osobito je bio štovan zbog uvriježenog mišljenja da ima sposobnost zaštititi od zlobe, loših želja i namjera, odnosno eliminirati svaki oblik negativnosti koji dolazi iz okoline.
Zlatna boja tradicionalno se smatrala bojom kraljeva i bogatstva pa se vjerovalo da upravo te nijanse ovog kamena privlače sreću, bogatstvo moć i uspjeh.
Tigrovo oko bio je neizostavan pribor rimskih vojnika jer se smatralo da potiče hrabrost i jača snagu.
Tigrovo oko preventivno pomaže kod liječenja teških duševnih bolesti kao što je šizofrenija, paranoja ili nekontrolirano ponašanje.
Dokaže zagrijati cijeli organizam, probudit ga iz letargije i unijeti u njega vitalnost.
Najdjelotvorniji je na čakrama pupka ili pleksusa solarisa. Položen na tu čakru aktivira i regenerira oslabljeni organizam uzrokovan emotivnim blokadama koji se tu stvaraju i zadržavaju.
Na pupčanoj čakri regulira promjenu tkiva, poboljšava rad jetre, pomaže kod hepatitisa.
Aktivira mali mozak i tako pojačava centar živčanog vegetativnog sustava i umiruje živce.
Na čakri grla ublažava astmu, bronhitis i liječi tuberkulozu.
Na čakri trećeg oka pomaže kod migrena i jakih glavobolja.
Eliksir od tigrovog oka, pije se ujutro natašte, pomaže kod kostobolje i reume, opušta tetive i mišiće.
Tigrovo željezo je važan ljekoviti kamen, jer je kombinacija hematita, crvenog jaspisa i tigrovog oka, koji stimulira proizvodnju energije.
On je postojan, nepromjenljiv kamen koji rijetko treba čišćenje.
Povezan je s prvom čakrom, stimulira samopouzdanje, samouvjerenost, poboljšava izdržljivost i posebno je važan onima čiji život zahtijeva puno fizičkog napora.
Kada je opasnost blizu, pomaže nam pronaći utočište.
Tigrovo željezo je jak zaštitnik i odbija zle čari, loše misli nazad prema pošiljatelju.
Ovaj kristal je vrlo izdržljiv i otporan na ogrebotine.
Međutim, osjetljiv je na neke kiseline pa se preporučuje skinuti nakit iz ovog kamena kada dolazite u doticaj s npr. otapalima za čišćenje kućanstva.
Posebno se preporučuje držati ga podalje od jakih kemikalija i sredstava za čišćenje kao što su bjelilo, amonijak ili sumporna kiselina.
Također izbjegavajte njegov doticaj s parfemima, lakovima za kosu i sličnim kozmetičkim preparatima.
Pražnjenje: tigrovo oko se prazni, odnosno čisti dva puta mjesečno pod tekućom mlakom vodom.
Punjenje: puni se dva do tri sata na direktnom suncu ili u blizini gorskog kristala.